• info@m46.com.tr
  • 0553 871 2448

HABER DETAYI

December 26, 2016 9:20 am

Ekinözü İçmeler (Acı Su)

Ekinözü İçmeler (Acı Su)

İçinde sağlık ve şifa saklanmış, tadına ise acılık katılarak şifası perdelenmiş bir su düşünün. Her yıl on binlerce insan hastalıklarına şifa vesilesi olması için Kahramanmaraş’ın bu güzide şehri olan Ekinözü’ne geliyor. Evet Kahramanmaraş‘ın Ekinözü ilçesinde yüzyıllardır şifa dağıtan bir su kaynağı bulunmakta.

Halk bu kaynaktan yıllardır şifa bulur, gelen misafirlerine de şifa bulmaları için bu acı sudan ikram edermiş. Adında acı geçse de suyun tadı o kadarda acı ve etkileyici değil, içildiğinde ağızda bıraktığı metalsi tattan dolayı halk bu suya acı su demiş. Ekinözü’nde şifa kaynağı içmelerin bulunduğu 3 mahalle bulunmakta.

Bu mahalleler halk tarafından aşağı içme, yukarı içme ve orta içme şeklinde isimlendirilmiş ve yıllardır da bu içmelerde şifa vesilesi su akarmış. Bu su içeriğindeki zengin mineral sayesinde insanlara şifa olmaktadır. İlçe merkezine gittiğinizde size en yakın kaynak Yukarı içmeler oluyor, diğer iki kaynak ise bir birine oldukça yakın bir şekilde aşağı doğru sıralanıyor. Şehrin geniş yollarında dilediğiniz kaynağa yönlendirme levhaları ile kolayca ulaşabilirsiniz. Kaynakların birbirine yakın olması size seçme şansı da tanımakta. Dilediğiniz kaynağa ulaşıp, dilediğiniz kadar su içebilirsiniz.

Yapılan analizler neticesinde 3 kaynaktan da çıkan su, içeriğindeki mineraller eşdeğer, renksiz, kokusuz ve berraktır. Tüm kaynakların içeriğinde de kalsiyum, magnezyum, demir, sodyum, karbondioksit, bikarbonat gibi maden ve mineraller oldukça bulunmaktadır.

İçinde bulunan demir ve diğer mineraller suya değil ama bir gün içerisinde çöktükleri zaman bulundukları kaba ve çeşmenin döküldüğü yere kırmızı bir renk bırakmaktadır. Bu kaynaklar kimyasal sınıflandırmaya göre; bikarbonatlı (HC0 3 ), kalsiyumlu (Ca+2) ve magnezyumlu (Mg+2) sular grubuna girmektedir. Fiziksel sınıflandırma göre ise hipotermal ve hipotonik sular grubunda yer alırlar. Soğuk diyebileceğimiz 13 °C civarında sıcaklığa sahiptirler. 3000-4000 mg/lt arasında değişen yüksek mineralizasyon oranına sahiptirler. Yukarı içme 0,96 lt/sn, Orta İçme 0,66 lt/sn, Aşağı İçme ise 0,41 lt/sn debiye sahiptir. Yılın her döneminde kaynakların üzerine yapılan çeşmelerden aynı debi ile akarlar.

Ekinözü Orta İçmeler

Ekinözü Orta İçmeler

Ekinözü’nde Nerede Kalınır?

İnsanlığın en önemli hazinesi sağlık olunca, bir de böyle bir şifa kaynağı gün yüzüne çıkıp insanlar için şifa vesilesi olunca ziyaretçisi de oldukça çok oluyor. Genellikle Kahramanmaraş’ın çevre illeri ve ilçelerinden gelen ziyaretçiler ile ortalama yıllık 50.000 ziyaretçiyi misafir ediyor Ekinözü.

Genellikle yaz aylarında yoğunluk olan ilçede, şifa kaynağı olan sular ücretsizdir. Şehre geldiğinizde harcama yapacağınız en önemli kalemler konaklama ve yemektir. Şehrin yapısı ve bölgede bulunan otel ve pansiyonlar sayesinde oldukça uygun fiyatlara konaklamanız mümkün. Acı su için gelen ziyaretçiler, ortalama bir hafta ile bir ay arasında bir konaklama yapmaktadır. Sizde bu kafileye katılıp buraya gelmek istiyorsanız yaz aylarının yoğun dönem olduğunu söyleyelim.

Diğer yandan yıl boyu ilçeye gelerek şifalı suların aktığı çeşmelerden dilediğinizce içebilir ve ya bidonlara doldurarak alabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bu şifa kaynağı size de şifa vesilesi olabilir. Şehre geldiğinizde çeşmenin etrafında su içip yerinde zıplayan ve ya ordan oraya koşturan insanlar görürseniz de şaşırmayın, eskiden gelen bir inanışa göre “İç acı suyu, zıpla taş düşür” anlayışı ile böbrek taşlarını düşürmeye çalışıyorlardır.

ekinozu-icmeler

Ekinözü Yukarı İçmeler

Ekinözü İçmeler Hangi Hastalıklara Şifa Oluyor?

Sanırım asıl sorulması gereken soru bu, bunca insan bu küçük ilçeye hangi hastalığına şifa aramak için geliyor. Yapılan araştırmalar neticesinde ve eskiden gelen denemeler, yaşanmış şifa olayları neticesinde içmeler böbrek, idrar yolları, safra kesesi, mide, bağırsak, basur, nefes darlığı, iç guatr, şeker, karaciğer ve damar sertliği rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kısmen de olsa banyo kürü olarak da kullanıldığı yerler bulunmakta. Banyo kürü şeklide kullanımında ise romatizma, stres, cilt hastalıkları, kronik bel ağrısı, yumuşak doku zedelenmeleri ve eklem burkulmaları, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası uzun süreli hareketsiz kalma durumları ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılmakta. Ekinözü‘nde girip şifa bulacağınız banyo, hamam vb. bir modern tesis maalesef yok. Sadece aşağı içmelerde kendi kaynağını kullanan bir otel bulunmakta. Bunun dışında gelen ziyaretçiler banyo yapmak isterlerse içmelerden taşıdıkları sularla kendi kaldıkları pansiyon ya da otellerde suyu ısıtarak kullanabilmekte.

Bunun dışında orta içmelerin yanında çamur banyosu yapabileceğiniz bir alanda bulunmaktadır. Suyun bir günde içeriğinde ki bileşenlerin çözünerek şişelerin dibine çökmesi nedeni ile şehrin dışına çok fazla gidememekte. bu nedenle bu suya ulaşmak için Ekinözü’ne gelmeniz gerekmekte.

Ekinözü’nde Ne Yenir? Ne içilir?

Şehir ne kadar küçük olsa da günlük akışı insanı yorabilmekte ve acıktırmakta. Bu durumda şehirde yiyebileceğiniz efsane yerel lezzetlere bir bakalım. Şehrin gıdası genelde çevre köylerden gelen organik sebze ve meyveler ile, bal ve süt ürünlerinden oluşmaktadır. Şehrin içinde gelen misafirlere hizmet veren fırınlara tepsi kebabı siparişi verebilir ve acı suyla birlikte şifa niyetine tüketebilirsiniz. Bunun yanında şehrin bir diğer ünlüleri olan kıvrım tatlıcılarda oturup şifalı su ve tatlıdan oluşan şirin bir menü ile yemeğin üzerine tatlı keyfi yapabilirsiniz.

Ekinözü’ne Nasıl Gidilir?

Yukarıda saydığımız hastalıklardan herhangi biri ve ya bir kaçı sizde varsa ve alternatif tıp ile, Şafi olan Allah’ın hikmeti neticesinde şifa bulmak isterseniz gelmeniz gereken en ideal yer Ekinözü.

Teknoloji çağında yaşadığımız bu günlerde en kestirme yol navigasyonunuza Ekinözü – Kahramanmaraş yazmak ve ya Elbistan üzerinden 15 km lik bir yolu kullanarak, belan geçidinden geçerek şehre ulaşabilirsiniz. Unutmadan şehre gitmeden otel ve ya pansiyon rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın. Ekinözü Otel ve Pansiyonlarını sitemizde bulabilirsiniz. Şifalı günler dileriz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.